Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Diagnostické testy

Jak vybrat vhodný diagnostický test?

Při výběru diagnostického testu je důležité uvědomit si, k jakému účelu bude sloužit. Jedná se o test, který má odhalit určité onemocnění, sloužit v oblasti plodnosti a těhotenství či napomoci změřit hladinu cukru v krvi? Pokud máme v této oblasti jasno, můžete se při nákupu rozhodovat  podle dalších kritérií, jako jsou cena nebo značka.
 
 

Jednoduchá orientace v diagnostických testech

 

Druhy testů na drogy a jejich detekce

Testy na drogy se dělí na orientační screeningové a toxikologické. První typ lze běžně koupit v lékárně a použít doma. Vzorkem pro testování jsou sliny nebo moč. Toxikologické testy se používají v laboratořích, může o ně zažádat kdokoli. Vzorkem pro testování je krev, moč nebo vlasy.
 
Na trhu se pohybují 2 druhy testů na drogy. V prvním případě se jedná se orientační screeningové testy (ze slin nebo moči). Používají se např. ve školách, v zaměstnání atd. Takové testy lze běžně zakoupit v lékárně nebo přes internet a lze je provádět v soukromí domácího prostředí. Naopak nevýhodou těchto testů je, že mohou reagovat i na jiné látky, které svým složením mohou připomínat drogu (nejčastěji látky obsažené v lécích) a pak vyhodnotí tzv. falešnou pozitivitu. 
 
Druhý typem jsou toxikologické testy využívané v laboratořích. Použitým vzorkem je nejčastěji krev nebo moč, někdy i vlasy. Takové testy se používá např. pro potvrzení výsledku orientačních testů. Využívá je nejčastěji policie, ovšem vyžádat je u toxikologické laboratoře může prakticky kdokoli.
Níže uvádíme druhy drog a dobu, po kterou lze ze vzorku zjistit její přítomnost v těle. Tato informace slouží jako rada pro správnou volbu diagnostického testu.
 
 

Vhodnost těhotenských testů a na co si dát při použití pozor 

Těhotenské testy se liší podle citlivosti a schopnosti jak brzy dokáží těhotenství určit. Vhodné je tyto testy kombinovat. I přes vysokou kvalitu testů, se může objevit chybný pozitivní či negativní výsledek. Ten může ovlivnit celá řada falešných indikátorů.
 
Těhotenství je v životě ženy velkým a zásadním zlomem. Chce-li si být žena skutečně jistá, zda těhotná je nebo není, je doporučováno používat současně dva druhy těhotenského testu. Ty se mezi sebou liší na základě citlivosti těhotenského hormonu hCG v mililitru moči. Čím je toto číslo nižší, tím je test citlivější a tím dříve těhotenství určí.
 
 
Druhy těhotenských testů
 
  • Vysoce citlivé testy – 20 mIU/ml a méně – jsou schopné určit těhotenství v nejlepším případě již 8. den od otěhotnění.
  • Citlivé testy – 25 mIU/ml – jsou schopné určit těhotenství od 1. dne, kdy se nedostaví očekávaná menstruace, tj. cca od 14 dnů po otěhotnění.
 
Těhotenský test se provádí ze vzorku moči, která buď obsahuje, nebo neobsahuje přítomný hormon hCG, jenž vzniká při otěhotnění. Vyskytnout se ale mohou i falešné výsledky - negativní i pozitivní. Negativní výsledek může být v případě, že je test prováděn příliš brzo. Zpravidla je vhodné testy provádět 7-10 dní od plánového početí. Dalším faktorem ovlivňující výsledek je užívání některých hormonálních léků. Mezi ně ale rozhodně nepatří běžné léky na bolest, antibiotika ani hormonální antikoncepce.
Dalším faktorem, který může ovlivnit pozitivní výsledek, jsou některá onemocnění. Nejčastěji to bývají cysty na vaječníku, mimoděložní těhotenství nebo těsné období ovulace či menstruace.
 
 

Jak vybrat vhodný glukometr

Glukometry slouží ke zjištění abnormální hladiny cukru v krvi. Prodávají se samostatně nebo v sadách společně s testovacími proužky. Při výběru glukometru je nutné brát v potaz mnoho kritérií, mezi které patří například i cena proužků, které budete kupovat opakovaně.
 
Glukometry jsou kapesní přístroje a používají se k orientačnímu měření glykemie z kapilární krve. Slouží k testování včasné detekci abnormální hladiny cukru v krvi, která může být příznakem cukrovky nebo jiných zdravotních problémů.  
 
Glukometr bývá často prodáván jako sada, která obsahuje přístroj, lancety (jehličky) a měřicí proužky. Každá značka glukometru má své vlastní proužky, které nelze mezi jednotlivými glukometry různých značek zaměňovat. 
 
Při výběru glukometru by Vás mělo hlavně zajímat:
  • cena, značka, doba záruky přístroje
  • velikost samotného glukometru
  • podsvícení a rozměry displeje 
  • snadná obsluha
  • výdrž baterie a možnost dobití
  • cena proužků, které bude potřeba pořizovat opakovaně.
 
 

Snadná orientace v testech na okultní krvácení 

Test na okultní krvácení slouží k odhalení přítomnosti krve ve tolici, což může být příznakem závažných lékařských onemocnění. Test lze běžně koupit v kamenné lékárně nebo přes internet. Liší se mírou citlivosti a dobou po kterou je výsledek znám. Doporučovaná citlivost je 10ng/ml a získání výsledku do 5 minut.
 
Test na neviditelné = okultní krvácení ve stolici, slouží k odhalení časného stadia zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku, v lehčím případě přítomnost polypů, Crohnovu nemoc, či divertikulitidu.  I přesto se tohoto testu mnoho lidí bojí a tak ho buď ignorují, nebo se testování vyhýbají. 
 
Test okultního krvácení lze jednoduše zakoupit v kamenné nebo internetové lékárně a provést ho můžete v soukromí u Vás doma. V praxi to obnáší pouze odběr vzorku stolice, ve kterém lze následně chemicky odhalit viditelné stopy krve.  Pokud je výsledek testu modrý, je ve stolici krev a test je pozitivní. V opačném případě test zabarvený není. Nejste-li si výsledkem jisti nebo potřebujete radu, vyhledejte vždy pomoc odborníka, lékaře.
 
Test na okultní krvácení ve stolici představuje v oblasti lékařské prevence základní minimum, které pro sebe můžete v tomto směru udělat. Každoroční testování je doporučováno všem lidem mezi 50. a 54. rokem života. Výrazně zvyšuje šance v boji proti rakovině.
 
Testy na okultní krvácení se liší především z pohledu citlivosti a rychlosti výsledku. Vhodné jsou takové testy, které mají citlivost 10ng/ml a výsledek je znám do 5 minut.
 
 

Slovníček pojmů

Test potravinových intolerancí
Nesnášenlivost organismu vůči složkám v potravinách, je jeden z důležitých faktorů ovlivňující stav imunitního systému. V lékárně nebo na internetu je k zakoupení celá řada testů na potravinovou intoleranci. Ty mohou odhalit nesnášenlivost organismu až na 20 druhů surovin. Testování se provádí v domácím prostředí ze vzorku krve a výsledek je znám do 40 minut.
 
Test oxidativního stresu
Oxidativní stres je jeden z hlavních rizikových faktorů pro vznik civilizačních onemocnění. Znamená aktivitu volných radikálů, jež může působit jako jed v organismu, který způsobuje buněčnou smrt.  Pro svoji obranu potřebuje organismus látky, které se nazývají antioxidanty. Ty jsou buď v těle vytvářeny, dodávány v potravě, nebo přijímány za pomocí doplňků stravy.
 
CRP test
Slouží ke stanovení zánětu v těle. K zjištění stačí jedna kapka krve. Výsledek je znám za 5 minut. Pokud jsou hodnoty vysoké je potřeba navštívit lékaře, aby popřípadě nasadil antibiotika. V případě nízkých nebo mírně zvýšených hodnot se jedná o virové onemocnění, ke kterému nejsou antibiotika třeba.
 
 
 
 
Nákupního rádce dodal: lekarna.cz
 
Porovnat diagnostické testy